Vestel Venüs 5.0V Nasıl Format Atılır

Vestel Venüs 5.0V Nasıl Format Atılır

Vestel Venüs 5.0V Nasıl Format Atılır?

Vestel Venüs 5.0V marka cep telefonunuza bulaşan virüsler, alt yapıya zarar vererek, uygulamalarınızın tam performansta çalışmasına engel olabilirler. Özellikle, kendisini kopyalama özelliğine sahip virüsler, telefonun ciddi boyutlarda yavaşlamasına, depo alanı kaybetmesine neden olabilmektedir. Karşınızda bir uygulama var ve uygulama yöneticisinden silmenize rağmen iki dakika sonra tekrar ana ekranda uygulama logosunu görüyor musunuz? Ya da bu uygulama, uygulama yöneticisinde kendisini tekrardan gösterebiliyor mu? İşte, kendisini kopyalama yeteneğine sahip olan virüsler, bu şekilde çalışıyor. Kurtulmanız format atma ile mümkün.

Format atma işlemi öncesi lütfen ihtiyacınız olan tüm dosyalarınızın yedeğini alın. Format sonrası telefonunuz fabrika ayarlarına dönecektir. Sonradan yüklediğiniz, tüm dosyalar, yaptığınız konuşmalar, mesajlaşmalar, internet gezintilerinizin hepsi silinecektir. Bu yüzden, size gerekli olan her şeyin yedeğini alın. Doğacak sorunlardan sitemiz sorumluluk kabul etmez. Format öncesi telefonunuzun şarj yüzdesinin %70 ve üzeri olmasına da özen gösterin.

Klasik Format Atma

Klasik format atma, Ayarlar menüsünden yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Ayarlar’a girdiğinizde Yedekle ve sıfırla bölümünden, Fabrika verilerine sıfırla diyin. Sonrasında gelen sayfada Telefonu sıfırla seçeneğine basıp, “Herşeyi Sil” onayını verdikten sonra formatınız başlayacaktır. Ancak bu yöntem, telefonun ayarlar bölümüne erişilmediğinde işe yaramaz hale gelir. Böylesi durumlarda aşağıdaki yöntemi kullanacağız.

Kapalı Tuş Takımı ile Format Atma

Telefonunuz kapalı haldeyken ses kısma tuşu ile telefonu açma tuşu olan Power düğmesine aynı anda basın. Bu şekilde bu iki tuşa basılı dururken, telefonunuz açılacak ve karşınıza Android System Recovey ekranı gelecek. Bu ekran, ana format atmanızı sağlayacaktır. Ses kısma tuşu yarımıyla, bu ekranda bulunan seçeneklerden aşağıya inip, Wipe Data/Factory Reset’i güç tuşu ile tıklayın. (bir defa açma tuşuna basmanız tıklamanız için yeterlidir.) Sonrasında gelen ekranda Reboot System Now’ın üzerine yine ses kısma tuşu ile gelip, güç tuşu ile tıklayın. Onayı verdikten sonra format işleminiz başlayacaktır.

Genelde ikinci yöntem ile format atmak birinci yönteme göre daha uzun sürebilmektedir. Bunun da en büyük sebebi ikinci yöntemi kullanan bireylerin telefon hasarlarının daha büyük olmasıdır. Yoksa performans açısından iki yöntemin birbirinden farkı yoktur.

Konuya Yorumla Sizde Katılın

İlk yorumu yapan siz olun.

Bildir
avatar
wpDiscuz