Akıllı Telefonlarda İmei Sorgulama

Akıllı Telefonlarda İmei Sorgulama

Imei yani International Mobile Equipment Identity olarak bilinen, her telefonun kendisine ait olan uluslar arası bir kodu mevcuttur. Bu kod, tıpkı sizlerin vatandaşlık numaralarınız gibi her telefona özeldir. Dünya genelinde bulunan milyarlarca telefonun her birisinin imei kodu bir birinden farklıdır. Peki, bu imei kodları ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Telefonlarınızın çalınması, kaybolması ya da taşınması halinde kolayca yerinin tespit edilmesini sağlar. Bu kadarla da sınırlı değil, yurtdışına çıktığınızda pasaportunuz nasıl ki sizin o ülkede kolayca seyahat etmenizi sağlıyor ve bu pasaportu kullanabilmeniz için vatandaşlığınız bulunan ülkenin vatandaşlık numarasına ihtiyaç duyuyorsanız, telefonunuzun imei kodu ile gittiğiniz yeni ülkede özgürce görüşmeler yapabilir, doyasıya mesajlaşabilirsiniz. Yani, imei kodu başka ülkelerde de rahatça telefonunuzu kullanmanızı sağlıyor.

İmei Kodu Nasıl Sorgulanır?

   Gerek telefon güvenliği, gerek kullanım özgürlüğü için bu denli önemli olan imei kodunun nasıl sorgulanacağını biliyor musunuz? Son derece pratik olarak telefonunuzun arama bölümüne *#06# yi tuşlayarak elinizde bulunan telefonun Imei kodunu öğrenebilirsiniz. Bu tuşlamayı yaptığınızda karşınıza gelen 15 haneli kodu hemen bir yere kaydedin ki ileride telefonunuzun başına bir şey gelirse ona rahatça ulaşın.

telefon-imei-numarasi-sorgulama

 

*#06# yi tuşlamadan farklı telefon modelleri için imei kodu sorgulama yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 • iOS (iPhone, 3G iPad) için sorgulama, Ayarlar bölümüne gidin daha sonra Genel butonuna tıklayarak, Hakkında kısmından IOS işletim sistemli telefonunuzun imei koduna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Android telefonlarda Ayarlar’ı tıklayın en alt bölümde bulunan Hakkında kısmı imei kodunuzu barındırmaktadır.
 • Blackberry ya da günümüz Sony Ericsson modelleri için, Seçenekler ibaresini tıkladığınızda, Durum kısmında imei kodu mevcuttur.Her imei kodunun mevcut telefon ile ilgili birkaç özelliği irdelediğinden söz etmiştik. Telefonunuzun imei kodunu öğrendikten sonra, bu kodun ne gibi bilgiler içerdiğine imei.info sitesinden ulaşabilirsiniz. 

  Türkiye’de hizmet görüyorsanız, ilgili telefonun imei kodunu sorgulatma işlemi için turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine giderek, Imei no yazan yere telefonun imei kodunu, hemen alt satırda bulunan görselin ilgili alana girip, sorgula düğmesine basarak kayıt sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  İmei Sorgulatmak Neden Önemli?

  Özellikle ikinci el telefon alan kullanıcılar için imei kodu ayrı bir önem arz ediyor. Öncelikle şunu belirtilelim, aldığınız telefonun çalıntı olma ihtimaline karşı telefonu satın aldığınız kişi bir kurum ya da kuruluş değilse, kimlik fotokopisini size versin, ayrıca bir de satın alışı gerçekleştirdiğinize dair belge de isteyin. Böylece olası sorunlarda yükümlülük sizin üzerinizden kalkar.

  İkinci el telefonlarda imei kodunu sorgulatmak, telefonun yurt dışından kaçak getirilip, getirilmediği konusunda kullanıcısına bilgi veriyor. turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden satın alacağınız telefonun imei kodunu iki saniyelik sorgulatmanız sonucunda, telefonun Türkiye’de kayıtlı olup, olmadığını görebilirsiniz. Durum yanında yazan “Imei Numarası Kayıtlı” ibaresi bu telefonun Türkiye’de kayıtlı olduğunu bir başka ifadeyle gönül rahatlığıyla Türkiye’de kullanabileceğinizi gösterir.

  Eğer, yukarıda belirttiğimiz gibi “Kayıtlı” ibaresi yerine “KAYIT BULUNAMADI” gibi bir ibare sizi karşılıyorsa bu telefondan uzak durmanızı öneririz.

  imei-sorgulama-nedir

  Alt bölümde bulunan Kaynak, ilgili telefonun Türkiye’ye nasıl kaydedildiği hakkında bize bilgi verir. Çoğunlukla bu ibare, “İthalat yoluyla kaydedilen IMEI” şeklindedir.

  15 haneden oluşan imei numarası, XX-YYYYYY-AAAAAA-D şeklinde olup, X ve Y harfleri, telefonun tür ve modelini (örn:Iphone 5S, Galaxy S3), A harfleri, ilgili telefonun üreticisi tarafından her telefona ait özel bir seri numarasını simgeliyor, son D hanesi ise bu haneye kadar olan tüm kodları doğrulayan bir sayıyı ifade ediyor.

Konuya Yorumla Sizde Katılın

avatar