Nokia 5800 XpressMusic Nasıl Format Atılır

Nokia 5800 XpressMusic Nasıl Format Atılır
Nokia’ın Symbian S60 model akıllı telefonunda yavaşlama problemi ile karşı karşıya kalan kullanıcılar, çözümü format atmakta buluyor. Geliştirilmeye açık bir yazılım dili üzerine inşaa edilmiş telefon, bu yönü ile kötü amaçlı yazılım üreten art niyetli kişilerin de hedefi haline geliyor. Böylelikle telefona üretilen yüzlerce kötü yazılım ile karşı karşıya gelen kullanıcılar, bir süre sonra telefonlarında ciddi oranda yavaşlama, donma, uygulamaları açamama gibi problemlerle karşı karşıya kalmaya başlıyor. Çözüm ise son derece basit. Format atmak!
Symbian S60 için iki tip format atma seçeneği bulunuyor. Bulardan biri ayarkardan yapılan soft format diğeri ise telefon kapalı konumdayken gerçekleşen hard format.
Öncelikle aşağıdaki format atma adımlarından ikisi için de, telefonunuzun şarj yüzdesinin minimum %75 olmasına özen gösterin. Ayrıca, cihazın fabrika ayarlarına dönmesi ile birlikte içerisinde bulunan tüm bilgilerin silineceğini de unutmayın. Bu yüzden, size lazım olan gerekli tüm dosya ve belgelerin yedeğini almayı unutmayın.
Soft Format Atma
Eğer telefonunuz açılıyorsa ve arama bölümüne erişebiliyorsanız, bu format atma seçeneğini kullanabilirsiniz. Telefonunuz açık konumdayken, arama bölümüne gidin ve *#7370# yi tuşlayın. Bu tuşlamayı yaptığınız anda, telefon ekranınızda “Tüm orijinal ayarlar geri yüklensin mi?” şeklinde bir soru ibaresi belirecektir. Bu soruyu onayladığınız ve ilgili kısma güvenlik kodunu girdiğiniz andan itibaren, bir süre bekleyip, telefonunuz kapanıp, tekrar açılacaktır. Ancak, açılış biraz uzun sürecektir çünkü telefonun format atma işlemi bu adımdan sonra başlamıştır. Ortalama format süresi 4 ile 10 dakika arası değişim gösterebilmektedir.

Format-Hard-reset-Nokia-5800

Hard Format Atma
Telefonlarının açılış ekranına erişim sağlayamayan Symbian S60 kullanıcılarının bu format atma seçeneğinden başka çareleri yoktur. Bu yöntem ile format atmak da son derece kolay. Cihazınız kapalıyken, * 3 Yes ve Power tuşlarına basılı tutun. Sırası ile karşınıza gelen kısımları otomatik olarak yönlendirmeler eşliğinde takip ettiğinizde formatınız başlayacaktır. Ancak bu yöntemde de güvenlik kodu soracaktır.
Cihazınızın güvenlik kodunu öğrenmek için http://nfader.z-host.ru/ adresine giderek, Symbian S60 modelinizin IMEI numarasını ilgili alana yazıp, Generate düğmesine basmanız yeterli. Site size güvenlik kodunuzu verecektir.

guest
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

teşekkürler

mehmet

turkçe bir video anlatımı olsa çok daha iyi olurdu….

gizem

kilit kodumu yanls girdim bes kere bes dakkika icinde acilacak diyo ama acilmiyo ne yapmam lazim.?

ahsen yigit

Bendede oyle oldu format atilmasi gerekiyo internetten ben denedim olmadi bir telefoncuyo goturursen kesin basari

esra

benim kamera tuşum bozuk nasıl reset atabilirim?

adnanhu

selam ben formatı nasıl atacagım telefon acılıncamı

Abbie

biraz uğraştırdı ama oluyor deneyiniz. 🙂

darkness

meryem telefonu kapatıp uygulayacaksın bunu

meryem

ben bu formatı beceremiyorumm ya anlatır mısınız tuşlara aynı anda bastıgımda kamera acılıyor direk 🙁

ferhat

12345 sıfresı olmuyor yardımcı olursanız sevınırım