Telsiz Kullanım Ücreti Nedir

Telsiz Kullanım Ücreti Nedir
Tüm operatörle tarafından hattınızdan düzenli olarak her ay tahsil edilen, devlet adına ödediğiniz vergidir, telsiz kullanım ücreti. Eski zamanlarda sadece faturalı hat sahiplerinden alınan bu ücret, artık faturalı, faturasız fark etmeksizin her hat sahibinden alınmaktadır. Ödenecek miktar, devlet tarafından belirlenmektedir ve bu miktar faturanıza doğrudan yansıtılır. Devlet tarafından bireysel olarak kesilen bir vergi olması sebebi ile tüm operatörlerde miktarı aynıdır ve aylık olarak, çok küçük değişiklik olmakla birlikte aynı şekilde tahsil edilir. (Değişiklik şu şekilde: örn: 2016 yılında Aralık ayı vodofone için, ilk ay 1.57, sonraki aylar 1.58 toplam: 18.95TL. Türk Telekom’da ilk ay 1.56TL, sonraki aylar 1.58 TL. şeklinde.)
Telsiz Kullanım Ücreti Nedir
2016 yılında hattınıza kesilen telsiz kullanım ücreti miktarı 18.95TL şeklindeydi. Tüm operatörlerden bu miktar düzenli şekilde alınırdı. 2017 yılında Turkcell’in sitesinde de yazdığı gibi 19.68TL olarak belirlenilmiş. Yine bu miktar tüm operatörlere yansıtılacak. Telsiz kullanım ücretinde, herhangi bir değişiklik olması, artması ya da azalması, size doğrudan yansıtılır. O yıl için ne kadar ücret alınacağı devlet tarafından belirlenmektedir.

Farklı operatörler için telsiz kullanım ücreti sorgulama şekilleri aşağıda bulunan listedeki gibidir.
Türk Telekom: Turk Telekom’da ne kadar telsiz kullanım ücreti borcunuz olduğunu görmek için Telsiz yazıp 5555’e mesaj gönderebilir ya da *122#yi tuşlayarak öğrenebilirsiniz.
Türkcell: *100#yi tuşlayıp, karşınıza gelen menü ekranını takip ederek öğrenebilirsiniz.
Vodofone: *7000# yi aradıktan sonra sırasıyla gelen menülerden, önce 1’i sonra 4’ü tuşlayarak telsiz kullanım ücretinizi toplu şekilde görebilirsiniz.5809 sayılı kanun gereğince (Elektronik Haberleşme Kanunu) 46. maddede bulunan bir ekli ücret tarifesi şeklinde alınmaktadır. Eğer o ay ücretinizi ödemezseniz, ödemediğiniz tutar ve bulunduğunuz ayın tutarı bir sonraki aya yansıtılır. 2017 yılı için, diyelim ki, 6 ay telsiz kullanım ücretinizi ödemediniz, o zaman19.68/12*6=9.84TL tutarındaki borç, siz hattınıza TL yüklediğiniz anda otomatik olarak çekilir. Telsiz kullanım ücretini ödemek için bir yere gitmeniz, fatura kuyruklarında beklemenize gerek yoktur. Hattınızda yeterli TL olması durumunda, aylık periyotlarda operatörünüz, sizden bu kesintiyi yapacaktır.

Konuya Yorumla Sizde Katılın

avatar