Vestel Venus V3 5570 Nasıl Format Atılır?

Genelde Vestel marka android işletim sistemi sahip cep telefonlarına bulaşan APK virüsleri, virüsün bağlı olduğu apk dosyasını silme ile kaybolmakta. Ancak, bazı virüsler var ki, telefona bulaştığında kendi APK’sından telefonda yüklü olan tük uygulamalara kendisini kopyalama özelliğine sahip olan. Böylesi bir durumda, telefonda mevcut olan tüm uygulamaları silmeniz olanaksız olacağı için, çözüm ne yazık ki format atmaktan geçiyor. Ancak, direkt formata geçmeden şunu da belirtelim, bu tarz virüsler, Google Play dışı kaynaklardan yüklenen uygulamalardan bulaşmak, bu yüzden uygulama temininizi güvenliğiniz için sadece Google Play’den gerçekleştirin.

Format Atma Ön Hazırlıkları

Format atmadan önce bazı ön hazırlıkları gerçekleştirmeniz gereklidir. Bunların ilki yedekleme aşaması. Telefonunuzda bulunan tüm dosyaların yedeğini çıkarın çünkü format attığınızda bunların hiçbirisi yer almayacaktır. (Whatsapp konuşmaları yedeğinizi android doyalarınız içerisindeki Whatsapp klasöründen temin edebilirsiniz.) Yedekleme işleminden sonra telefonunuzu şarja sokun ve format öncesi şarj yüzdenizin en az %70 olmasına özen gösterin.

Format Atma Basamakları

Ayarlar bölümünü açtığınızda, seçeneklerin altında bulunan Kişisel bölümüne giriş yapın, ardından Yedekle ve Sıfırla seçeneğine tıklayın. Sonrasında Fabrika verilerine sıfırla diyiniz ve son olarak telefonu sıfırla, Herşeyi Sil dediğinizde formatınız başlayacaktır.

Eğer telefonunuzu açamıyorsanız, yukarıdaki yöntem ile format atmanız ne yazık ki olası değildir. Ancak dert etmeyin, Vestel Venus kapalıyken format atmanız mümkün. Telefonunuz kapalıyken, sesi açma tuşu ile yan tarafta bulunan güç tuşuna basılı tutun. Karşınıza siyah ekran gelene kadar basmaya devam edin. Bu ekran geldiğinde(Recovery ekranı bu ekranın ismi) alt alta sıralanmış pek çok seçenek görmeniz mümkün, bunlardan Wipe Data/Factory’nin üzerine geleceksiniz. Sesi kısma işlemi ile bu seçenek üzerine gelmeniz mümkün. Sonrasında tıklamayı güç tuşuna bir defa basmanız ile gerçekleştireceksiniz. Onay için Yes’e aynı yöntemle bastığınızda bir iki yazının aktığını görebilirsiniz, ardından format atma işleminiz başlayacaktır.

Telefonunuzda bulunan sorunun boyutuna bağlı olarak format işlemi 10-20 dakika kadar sürebilir. Ancak, telefon kapalı konumdayken format atmaya çalışıyorsanız, sorun büyük demektir, bunu dikkate alarak, bekleme süresi hesap ediniz.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments